Neuralink-მა ტვინის იმპლანტი მესამე ადამიანს ჩაუნერგა Neuralink-მა ტვინის იმპლანტი მესამე ადამიანს ჩაუნერგა » Primenews Neuralink-მა ტვინის იმპლანტი მესამე ადამიანს ჩაუნერგა
Neuralink-მა ტვინის იმპლანტი მესამე ადამიანს ჩაუნერგა
ილონ მასკის ბიოტექნოლოგიურმა სტარტაპმა, Neuralink-მა კლინიკური ტესტირების ფარგლებში ტვინის იმპლანტი მესამე ცდისპირს ჩაუნერგა. ამის შესახებ მსოფლიოს უმდიდრესმა ადამიანმა ლას-ვეგასში გამართულ ღონისძიებაზე ინტერვიუს დროს განაცხადა, რომელიც მის სოციალურ მედიაპლატფორმა X-ზე გადაიცემოდა.
ინტერვიუს დროს მასკმა აღნიშნა, რომ Neuralink-ის ტვინის იმპლანტით უკვე სამი ადამიანი სარგებლობს და ტექნოლოგია სამივე შემთხვევაში კარგად მუშაობს. მილიარდერის თქმით, Neuralink-ი იმედოვნებს, რომ ექსპერიმენტულ მოწყობილობებს წელს კიდევ 20-დან 30-მდე ადამიანს ჩაუნერგავს. ილონ მასკს მესამე პაციენტის შესახებ დამატებით დეტალებზე არ უსაუბრია.
რაც შეეხება დანარჩენ პაციენტებს, Neuralink-მა ტვინის იმპლანტი პირველად 29 წლის ნოლანდ არბოს, 2024 წლის იანვარში გადაუნერგა. არბო დაივინგისას, უბედური შემთხვევის შედეგად, მხრის ქვემოთ პარალიზებული დარჩა. Neuralink-ის ტვინის იმპლანტის გადანერგვის შემდეგ კი, კომპანიის მიერ გავრცელებულ ვიდეოში ჩანს, რომ პარალიზებულმა პაციენტმა ჭადრაკის ონლაინ თამაში გონების საშუალებით შეძლო.
მეორე ცდისპირმა, რომელსაც ასევე ზურგის ტვინის დაზიანება აქვს და იმპლანტი გასულ ზაფხულს ჩაუნერგეს, მოწყობილობის დახმარებით ვიდეოთამაშების თამაში შეძლო და დაიწყო დიზაინის პროგრამული უზრუნველყოფის გამოყენების შესწავლა 3-D ობიექტების შესაქმნელად.
ცნობისთვის, ილონ მასკმა Neuralink-ი მაქს ჰოდაკთან ერთად 2016 წლის ივლისში დააფუძნა. ამის შემდეგ კომპანია მიკროჩიპის შექმნასა და დახვეწაზე მუშაობს, რომლის თავის ტვინში იმპლანტაციის მეშვეობით ნეირონების სტიმულირებაა შესაძლებელი. Neuralink-ის მოწყობილობის მთავარი დანიშნულება ზურგის ტვინის დაზიანებით გამოწვეული დამბლისა და ნევროლოგიური დარღვევების მქონე ადამიანების მკურნალობაა.

Neuralink has implanted a brain chip in a third human participant Neuralink has implanted a brain chip in a third human participant » Primenews Neuralink has implanted a brain chip in a third human participant
Neuralink has implanted a brain chip in a third human participant
Elon Musk’s biotech startup, Neuralink, has implanted a brain chip into a third human participant as part of its clinical trials. The world’s richest man revealed this during an interview at an event held in Las Vegas, which was broadcast on his social media platform, X.
During the interview, Musk noted that three people are now using Neuralink’s brain implant and that the technology is working well in all three cases. According to the billionaire, Neuralink hopes to implant the experimental devices in another 20 to 30 people this year. Musk did not share additional details about the third patient.
As for the other participants, Neuralink implanted its brain chip into the first patient, 29-year-old Noland Arbaugh, in January 2024. Arbaugh was left paralyzed from the shoulders down after a diving accident. Following the implantation of Neuralink’s brain device, a company-released video showed the paralyzed patient playing an online chess game using only his mind.
The second participant, who also has a spinal cord injury and received the implant last summer, was able to play video games with the help of the device and began learning to use design software to create 3D objects.
For reference, Elon Musk founded Neuralink in July 2016 together with Max Hodak. Since then, the company has been working on developing and refining a microchip that can be implanted in the brain to stimulate neurons. The main purpose of Neuralink’s device is to treat people suffering from paralysis and neurological disorders caused by spinal cord injuries.