ბენიამინ ნეთანიაჰუ დღეს დონალდ ტრამპს ვაშინგტონში შეხვდება ბენიამინ ნეთანიაჰუ დღეს დონალდ ტრამპს ვაშინგტონში შეხვდება » Primenews ბენიამინ ნეთანიაჰუ დღეს დონალდ ტრამპს ვაშინგტონში შეხვდება
ბენიამინ ნეთანიაჰუ დღეს დონალდ ტრამპს ვაშინგტონში შეხვდება
ტერორისტული ორგანიზაცია HAMAS-ის წინააღმდეგ ომში მყოფი ისრაელის პრემიერ-მინისტრი, ბენიამინ ნეთანიაჰუ სამუშაო ვაზიტით აშშ-ის დედაქალაქ ვაშინგტონს ეწვევა, სადაც პრეზიდენტ დონალდ ტრამპს შეხვდება. საპრეზიდენტო ინაუგურაციის შემდეგ ეს უცხოელი კოლეგის პირველი ვიზიტი იქნება თეთრ სახლში და ნიშანდობლივია, რომ ამ სიმბოლურ ნაბიჯს სწორედ აშშ-ის ერთ-ერთი უმთავრესი მოკავშირის, ისრაელის ლიდერი გადადგამს.
გავრცელებული ინფორმაციით, ლიდერები ახლო აღმოსავლეთში არსებულ მდგომარეობაზე, სამხედრო ტყვეთა გაცვლაზე, ირანიდან მომავალ საფრთხეებზე და ისრაელსა და საუდის არაბეთს შორის ურთიერთობის ნორმალიზებაზე ისაუბრებენ.
ისრაელს და საუდის არაბეთს შორის ურთიერთობის ნორმალიზება ამერიკის შეერთებული შტატებისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რადგან ორივე ეს სახელმწიფო მსოფლიოს უდიდესი ეკონომიკის ისტორიულ მოკავშირედ ითვლება. ამასთან, ახლო აღმოსავლეთის რეგიონში ძალთა ბალანსის შეცვლა კრიტიკული მიზანია თავად დონალდ ტრამპისთვის, რომელმაც პირველი საპრეზიდენტო ვადის დროს ისრაელი რამდენიმე არაბულ სახელმწიფოსთან, მათ შორის არაბთა გაერთიანებულ საამიროებთან, ბაჰრეინთან და მოროკოსთან დააახლოვა, მაგრამ პრეზიდენტ ბაიდენის დროს, ირანის მხარდაჭერით დაწყებულმა ომმა აბრაჰამის ჩანაწერების ძალმოსილება კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენა.
გასულ წელს, მნიშვნელოვან სიახლედ იქცა სირიელი დიქტატურის, ბაშარ ალ-ასადის რეჟიმის დამხობა, რამაც ახლო აღმოსავლეთის რეგიონში რუსეთის გავლენა შეამცირა. პარალელურად, დონალდ ტრამპი აგრძელებს ბრძოლას “ისლამური სახელმწიფოს” სახელით ცნობილი ტერორისტული ორგანიზაციის წინააღმდეგ, რომელიც შესუსტებულია. გამორიცხული არ არის, დონალდ ტრამპმა და ბენიამინ ნეთანიაჰუმ რეგიონში და ფართო გეოგრაფიულ ჭრილში ტერორიზმის აღმოფხვრაზეც იმსჯელონ.

Benjamin Netanyahu will meet with Donald Trump in Washington today Benjamin Netanyahu will meet with Donald Trump in Washington today » Primenews Benjamin Netanyahu will meet with Donald Trump in Washington today
Benjamin Netanyahu will meet with Donald Trump in Washington today
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, who is currently engaged in the war against the terrorist organization HAMAS, will visit Washington, D.C. on a working trip, where he is scheduled to meet with President Donald Trump. This will be the first visit of a foreign leader to the White House following the presidential inauguration, highlighting the symbolic importance of this step by one of the United States’ closest allies, Israel.
According to reports, the leaders will discuss the situation in the Middle East, the exchange of military prisoners, threats originating from Iran, and the normalization of relations between Israel and Saudi Arabia.
The normalization of relations between Israel and Saudi Arabia is particularly significant for the United States, as both countries are considered historic allies of one of the world’s largest economies. Additionally, shifting the balance of power in the Middle East is a critical objective for Donald Trump himself, who during his first presidential term helped bring Israel closer to several Arab states, including the United Arab Emirates, Bahrain, and Morocco. However, during President Biden’s term, the war initiated with Iran’s support has cast doubt on the strength of the Abraham Accords.
Last year, a major development was the weakening of Russian influence in the Middle East following the downfall of the Syrian dictatorship led by Bashar al-Assad. Meanwhile, Donald Trump continues to combat the terrorist organization known as the “Islamic State,” which has been weakened. It is possible that Donald Trump and Benjamin Netanyahu will also discuss the broader issue of eradicating terrorism in the region and beyond.