მოლდოვა ევროკავშირისგან რეკორდული მოცულობის დახმარებას მიიღებს მოლდოვა ევროკავშირისგან რეკორდული მოცულობის დახმარებას მიიღებს » Primenews მოლდოვა ევროკავშირისგან რეკორდული მოცულობის დახმარებას მიიღებს
მოლდოვა ევროკავშირისგან რეკორდული მოცულობის დახმარებას მიიღებს
1 წლის წინ
ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყანა მოლდოვა 1.8 მილიარდი ევროს მოცულობის დახმარებას მიიღებს. გაწევრიანებაზე განაცხადი მოლდოვამ საქართველოს მსგავსად უკრაინაში ომის დაწყების შემდეგ, 2022 წელს გააკეთა, თუმცა საქართველოსგან განსხვავებით, მოლდოვის მთავრობას მოლაპარაკებების გახსნის საკითხი დღის წესრიგიდან არ მოუხსნია.
მოლდოვამ ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმება 2016 წელს გააფორმა, 2022 წლის ივნისში ევროკომისიამ მისთვის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მინიჭებაზე რეკომენდაცია გასცა, მოგვიანებით კი ევროპულმა საბჭომ სტატუსი მიანიჭა. 2023 წლის ნოემბერში ევროკომისიამ მოლდოვასთან გაწევრიანების შესახებ მოლაპარაკების დაწყების რეკომენდაცია გასცა. 1.8 მილიარდი ევროს დახმარება ცნობილი როგორც მოლდოვის რესპუბლიკის ზრდის ხელშეწყობის გეგმა, ყველაზე დიდი დახმარების პაკეტია ქვეყნისთვის. 1.8 მილიარდი მოცულობის დახმარება 2025-2027 წლებზეა გათვლილი. გეგმა სამი მთავარი მიმართულებით არის განსაზღვრული: ფინანსური, ევროკავშირის ერთიან ბაზარზე წვდომის ზრდა და სოციალურ-ეკონომიკური რეფორმების მხარდაჭერა.
დახმარება გულისხმობს მოლდოვის ეკონომიკის ხელშეწყობას; ევროკავშირთან დაახლოების მიზნით რეფორმების დაჩქარებას. ევროკავშირის ინფორმაციით, 2021-2024 წლებში მოლდოვას 430 მლნ ევროს ღირებულების სესხი გამოუყო. ევროკავშირი მოლდოვის ყველაზე მსხვილი ფინანსური მხარდამჭერია.

Moldova to Receive Record-Breaking Financial Assistance from the European Union Moldova to Receive Record-Breaking Financial Assistance from the European Union » Primenews Moldova to Receive Record-Breaking Financial Assistance from the European Union
Moldova to Receive Record-Breaking Financial Assistance from the European Union
The EU candidate country Moldova is set to receive €1.8 billion in financial assistance. Like Georgia, Moldova applied for EU membership following the outbreak of war in Ukraine in 2022. However, unlike Georgia, the Moldovan government never withdrew the issue of opening accession negotiations from its agenda.
Moldova signed an Association Agreement with the European Union in 2016. In June 2022, the European Commission recommended granting Moldova candidate status, which was later approved by the European Council. In November 2023, the European Commission issued a recommendation to begin accession negotiations with Moldova. The €1.8 billion aid package—known as the Moldova Growth Facility—is the largest support package ever allocated to the country. The assistance is planned for the years 2025 to 2027 and focuses on three main areas: financial aid, increased access to the EU single market, and support for socio-economic reforms.
The package aims to boost Moldova’s economy and accelerate reforms to bring the country closer to the European Union. According to the EU, Moldova received €430 million in loans between 2021 and 2024. The European Union remains Moldova’s largest financial backer.